Apie baldus

Kelias vasaras iš eilės keliaudami po Kretos salą, besimėgaudami nuolat žydru dangumi, saule, jūra bei fantastišku maistu, netikėtai aptikome baldus, pagamintus iš perdirbtos medienos, kurie išsyk sužavėjo savo unikalumu. Susipažinę su baldų gamintojais sužinojome, kad jie sukonstruoti iš senų, išmestų durų, langinių, fasadinių lentų, surinktų Kretos kaimuose. Ir kaip patys meistrai pabrėžia – šių baldų gamybai papildomai nėra nukirstas nei vienas medis! Įspūdingos komodos, spintelės, stalai, kėdės – viskas pagaminta iš to, kas jau nebereikalinga ir atitarnavę pagal savo pirminę paskirtį.

Sužavėjo ir graži ekologijos idėja – vietoj to, kad į gatvę išmesti atgyvenę daiktai būtų sunaikinti ar paprasčiausiai sukūrenti, išradingi kretiečiai juos renka, veža į savo dirbtuves, rūšiuoja, derina spalvas, detales ir kaskart sukuria kažką naujo bei išskirtinio. Tai nėra konvejerinė gamyba, todėl kiekvienas baldas yra visiškai originalus, nepakartojamas ir jo gamybos trukmė dažnai nėra prognozuojama. Aišku, pagal užsakymą galima sumeistrauti vienodo dydžio komodas ar stalus, tačiau mediena, iš kurios jie bus gaminami, kaskart papuls kitokia, skirtingai dažyta, nugairinta kaitrios Kretos saulės ar užgrūdinta Viduržemio jūros vėjo.

„Recycled“ ar „reclaimed“?

Šiandien labai populiarėja draugiški gamtai gaminiai iš perdirbto popieriaus, plastiko, stiklo, medienos. Reikia pastebėti, kad bet kokia perdirbta medžiaga dažnai klaidingai vadinama „recycled“. Lietuviškai sakome „perdirbta“, tačiau anglų kalboje yra du terminai, apibūdinantys skirtingus perdirbimo būdus: „recycled“ ir „reclaimed“.

Kad būtų aiškiau – du paprasti pavyzdžiai. Kai sena mediena sutarkuojama specialiomis staklėmis, o iš gautų drožlių presuojamos naujos baldinės plokštės, tai bus teisingai vadinama „recycled wood“. Tačiau jei sena mediena nėra technologiškai perdirbama, o panaudojama ar pritaikoma antram gyvenimui tokia, kokia yra, tai vadinama „reclaimed wood“. Būtent tokiu būdu ir pagaminti šie unikalūs Kretos baldai.

Reclaimed Wood Furniture from CreteReclaimed Wood Furniture from Crete


 
Nuotraukose: perdirbtos medienos baldų dirbtuvė ir salonas Kretoje